Hjem - Viden - Detaljer

RIO Technologys finansrapport for Q2 2024: Nettoresultatet steg med 147,1 % år-til-år til 210 millioner RMB, med international ekspansion, der førte til forbedring af ydeevnen

RIO Technologys finansrapport for Q2 2024: Nettoresultatet steg med 147,1 % år-til-år til 210 millioner RMB, med international ekspansion, der førte til forbedring af ydeevnen

雾芯科技2024年Q2财报:净利润同比增长147.1% 至2.1亿元,国际扩展推动业绩提升

RLX Technologys nettoindtægt for andet kvartal af 2024 var RMB 627,2 millioner (86,3 millioner USD), en måned-til-måned stigning på 13,7 % og en år-til-år stigning på 65,9 %, primært tilskrives dets internationale ekspansion; under ikke-US GAAP var det justerede nettoresultat for andet kvartal RMB 210 millioner (US$29,32 millioner), en måned-til-måned stigning på 2,7 % og en år-til-år stigning på 147,1 %.

 

Den 16. august offentliggjorde RLX Technology Inc. (NYSE: RLX) sin ureviderede finansielle rapport for andet kvartal af 2024 (Q2).

 

Den finansielle rapport viser, at RLX Technologys nettoindtægt for andet kvartal af 2024 var RMB 627,2 millioner (US$ 86,3 millioner), en måned-til-måned stigning på 13,7 % og en år-til-år stigning på 65,9 %, hovedsagelig tilskrevet dens internationale ekspansion; under ikke-US GAAP var det justerede nettoresultat for andet kvartal RMB 210 millioner (US$29,32 millioner), en måned-til-måned stigning på 2,7 % og en år-til-år stigning på 147,1 %.

 

De vigtigste økonomiske højdepunkter for andet kvartal af 2024 er som følger:


Bruttofortjenesten var RMB 157,9 millioner (US$ 21,7 millioner), sammenlignet med RMB 98,5 millioner i samme periode af 2023;


Driftsomkostningerne var RMB 191,2 millioner (US$ 26,3 millioner), sammenlignet med RMB 47,2 millioner i samme periode af 2023;


Salgsomkostningerne var RMB 62,2 millioner (US$8,6 millioner), sammenlignet med RMB 45,2 millioner i samme periode af 2023, hovedsageligt på grund af øgede omkostninger til aktieincitamenter;


Bruttoavancen var 25,2% sammenlignet med 26,1% i samme periode 2023. Faldet skyldtes primært ugunstige ændringer i omsætningsstrukturen;


US GAAP nettoindkomst var RMB 134,9 millioner (US$ 18,6 millioner), sammenlignet med RMB 204,7 millioner i samme periode af 2023;


Non-GAAP nettoindkomst var RMB 213,1 millioner (US$29,3 millioner), sammenlignet med RMB 86,2 millioner i samme periode af 2023;


Pr. 30. juni 2024 havde RELX Technology likvider og likvider, begrænsede likvider, kortfristede bankindskud, kortfristede investeringer, langfristede bankindskud og langfristede investeringsværdipapirer på i alt 14,93 milliarder RMB (2,05 milliarder USD).

雾芯科技2024年Q2财报:净利润同比增长147.1% 至2.1亿元,国际扩展推动业绩提升

RELX Technology 2. kvartalsregnskab Kilde: RELX Technologys officielle hjemmeside

 

RELX Technologys grundlægger, bestyrelsesformand og administrerende direktør Wang Ying sagde,

 

"Vores stærke præstationer i andet kvartal skyldtes hovedsageligt den fortsatte ekspansion af international forretning. Med dyb indsigt i det globale e-cigaretmarked og rig erfaring med overholdelse af lovgivningen er vi i stand til at formulere effektive markedsadgangsstrategier baseret på lokale forhold og fastholde vores førende position i forbindelse med et hurtigt skiftende globalt reguleringsmiljø. Vi vil fortsætte med at fokusere på produktinnovation, forbedre brugeroplevelsen og markedsandele og arbejde tæt sammen med lokale partnere for at lancere mere attraktive produkter , er vi forpligtet til at levere højkvalitets, kompatible produkter, samtidig med at vi griber vækstmuligheder på diversificerede markeder rundt om i verden."

RELX Technology CFO Lu Chao sagde,

 

"I andet kvartal opnåede vi en nettoindtægt på RMB 630 mio., en år-til-år stigning på 65,9%, hvilket fuldt ud demonstrerede vores evne til at gribe vækstmuligheder på det internationale marked. Vi har også med succes forbedret vores driftsoverskudsmargin under ikke-US GAAP gennem streng omkostningskontrol. Vi er altid forpligtet til at skabe langsigtede og stabile værdiafkast for aktionærerne. Vi ser frem til fremtiden, og vi vil fortsætte med at drive en stabil vækst i det internationale marked og fortsætte med at optimere den operationelle effektivitet. forbedre virksomhedens ydeevne og rentabilitet."

Send forespørgsel

Du kan også lide